Szombierki Bytom 2003 - strona nieoficjalna

Herb
  • Witamy na stronie rocznika 2003: Mia San Mia - Za wszelką cenę trzymaj się przy piłce wtedy nic ci nie grozi

TS Szombierki Bytom 10:1 LKS Piast Ożarowice
TS Tarnowiczanka 1:1 Silesia Miechowice
UKS Ruch Radzionków 8:0 GKS Andaluzja Piekary

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

5 zasad Treningu

1. Rozgrzewka:

Wiesz jak wygląda rozgrzewka piłkarzy Reprezentacji? Każdy piłkarz przed treningiem czy meczem musi koniecznie przygotować swoje mięśnie. Jeśli tego nie zrobi, to nie będzie tak skuteczny na murawie jak jego rozciągnięci koledzy z drużyny. Co więcej, jeśli futbolista nie zastosuje się do rozciągania, to będzie bardziej podatny na kontuzje! Jak wyglądają takie ćwiczenia? Jak długo należy kontynuowaćRogrzewać mięśnie trzeba stopniowo! To znaczy, że zaczyna się od lekkich ćwiczeń, czyli od truchtu. Należy biegać tak, aby swobodnie móc rozmawiać, bez zadyszki. Następnie przechodzi się do trochę intensywniejszych etapów, czyli spokojny marsz ( z wymachiwaniem nogami na przemian, skłonami – zbieraniem grzybków), a po nim spokojny bieg (podskoki, skłony, przeplatanka, krok odstawno – dostawny). Po takim treningu trzeba rozluźnić mięśnie, czyli znowu marsz, a po nim rozciąganie głowy (krążenia, skłony), barków i rąk (wymachy w tył i przód, kręcenie nadgarstkami i rękami w stawach łokciowych), tułowia (obroty biodrami, brzuszki, skłony z przyciągnięciem czoła do jednej i drugiej nogi), oraz nóg (skręty w stawie kolanowym, skokowym, skłony i marsz z chwytaniem kostek).

2. Żonglerka:

Niby takie zwykłe podbijanie piłki. Nic wielkiego, prawda? Jednak niewielu z Nas się zastanawia nad tym, jak ważna jest umiejętność odpowiedniego żonglowania. Przede wszystkim jest to rodzaj rozgrzewki (po zakończeniu ćwiczeń z punktu pierwszego). Podczas podbijania futbolówki poruszają się wszystkie partie mięśni, co je rozrusza i rozgrzeje do dalszych treningów. Poza tym jest to też sposób na poprawienie techniki, ale i zaznajomienie się z piłką i wyczucie jej. Co debiutanci robią źle? Nie czują piłki! To ona ich wyczuwa, ucieka im na boki, nie współpracuje (trudno, żeby było inaczej), a piłkarze denerwują się tym faktem i zaprzestają ćwiczeń. To błąd! Chcecie nauczyć się podbijać piłkę? Aby podrzucić ją do góry, trzeba podeszwę stopy położyć na piłce, przesunąć ją w swoim kierunku i błyskawicznie podstawić stopę (palce) pod toczącą się piłkę, podnosząc ją do góry. Chcesz żonglować stopą? Stopa musi być wyprostowana! W przeciwnym wypadku nie będziesz miał kontroli nad futbolówką i będzie Ci uciekać. Jak nauczysz się już tego, to spróbuj podbijać obiema nogami, a następnie poćwicz jeszcze udami.

3. Uderzenia / podania:

Czy wiesz, że ….? To właśnie uderzenia są najważniejsze podczas gry w piłkę nożną? Tego po prostu trzeba się nauczyć, bo inaczej nie będzie możliwa gra! Najlepiej szkolić się na ścianie. Możesz narysować sobie na ścianie (najlepiej nie w domu) koło czy zwykły X, aby wiedzieć gdzie celować. To nauczy Cię nie tylko prostych uderzeń na bramkę, ale też podań do graczy. Ucz się kopać nie tylko prawą ale też lewą nogą. Nigdy nie wiesz, którą nogą będziesz musiał uderzyć piłkę aby wpadła do bramki podczas meczu. Wiedz, że postawa Twojego ciała to połowa sukcesu! Nieprawidłowe ułożenie ciała podczas oddania strzału jest najczęściej pojawiającym się błędem nawet u Naszych Reprezentantów!

4. Przyjęcie piłki:

Podać piłkę można byle jak (choć trener nie będzie zachwycony!), ale już przyjąć ją trzeba odpowiednio! Źle odebrana piłka może odbić się od piłkarza i polecieć w drugą stronę (oby nie do przeciwnika!). Dlatego trzeba szkolić się też w tym kierunku. Jak opanujesz manewry podawania i przyjmowania piłki, prawdopodobnie w przyszłości odniesiesz sukces! Naucz się podejmować piłkę nie tylko lecącą po murawie, ale też tą z powietrza.

5. Zwody:

Wiesz z kim będziecie grać kolejny mecz? To dobrze! Futbolista musi znać (albo przeczuwać) każdy ruch wroga. Musisz nauczyć się zwodów, aby w każdej chwili oszukać innych graczy i zrobić coś, czego nikt się nie spodziewa. Zwody dzielimy na te z piłką (wprowadzenie przeciwnika w błąd, aby móc oddać celny strzał) i bez piłki (czyli uciekanie przed obrońcą przeciwnej drużyny, aby móc przyjąć piłkę od kolegi z drużyny – na przykład podczas rzutu rożnego).

pon.

Piast Ożarowice