Szombierki Bytom 2003 - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb
  • Witamy na stronie rocznika 2003: Mia San Mia - Za wszelką cenę trzymaj się przy piłce wtedy nic ci nie grozi
  •        

Logowanie

Wyniki

Ostatnia kolejka 14
TS Szombierki Bytom 10:1 LKS Piast Ożarowice
TS Tarnowiczanka 1:1 Silesia Miechowice
UKS Ruch Radzionków 8:0 GKS Andaluzja Piekary

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 36, wczoraj: 23
ogółem: 677 777

statystyki szczegółowe

Odżywianie

Kilka głównych zasad odżywiania piłkarza

1. Pij dużo wody - Ważne: Na trening/mecze przynosimy tylko wodę niegazowaną 
2. Zróżnicowane posiłki i różne źródła składników to podstawa
3. Rozbij posiłki na 4-5 mniejszych a nie najadaj się do syta powiedzmy w 3 posiłkach, które często zamiast dodać ci energii po prostu cię rozleniwiają, wieksza ilość posiłków polepszy przemianę materii
4. Jedz dużo surowych warzyw i owoców, szczególnie banany
5. Im mniej przetworzone jedzenie tym lepiej tak więc zachowajmy kolejność surowe- gotowane - grilowane- smażone 
6. Unikaj pustych kalorii: słodycze, alkohol, coca - cola
7. Ostatni posiłek jedz około 3h przed meczem (rozgrzewką przed meczem) / treningiem - pół godziny przed meczem zjedz banana
8. Nie jedz tuż przed snem, żołądek chce iść spać, nie męcz go wtedy, zachowaj 3 h głodówkę przed snem 

Człowiek jak wiadomo nie jest maszyną, wsłuchaj się we własny organizm, znajdź złoty środek (posiłek przed meczem). Pamiętaj tłuszcz jest ciężkostrawny, leży na żołądku i przeszkadza w grze. Na meczu czy treningu musisz skupić się tylko na grze, każdy choćby drobny dyskomfort, może cię przekreślić, na cały mecz.

 

Zapamiętajmy !!! Nikt nie komu nie zabrania zjedzenia słodyczy, wypiciu soku lub napoju gazowanego o ile wszystko robi się z głową. 

 

 

 Odżywianie i dieta piłkarza nożnego

 

Jak powszechnie już wiadomo, odżywianie w sporcie jest równie ważne co sam trening. Wyobraźcie sobie ogromną maszynę najnowocześniejsza i w ogóle wspaniałą , która nie ma paliwa, oleju płynu do spryskiwaczy  itp. Po prostu nie nada się do niczego. Do takiej maszyny można porównać organizm, który sportowiec powinien traktować jak świątynię. 

 

Rozróżniamy trzy główne składniki odżywcze: węglowodany, białka i tłuszcze. Węglowodany to jest właśnie owo paliwo, węglowodany czyli cukry dzielimy na proste i złożone. Zdecydowanie korzystniejsze jest spożywanie węgli złożonych ponieważ ich energia uwalniana jest stopniowo, a nie na zasadzie eksplozji tak jak jest to w przypadku cukrów prostych. Najlepszym źródłem węglowodanów złożonych są takie produkty jak ryż, kasza, makarony. Lecz nie odrzucajmy całkowicie cukrów prostych, bo np. po treningu przyda się szybkie uzupełnienie glikogenu w mięśniach do tego mogą służyć np. chleb ryżowy (taki w okrągłych kawałkach).
 

Elementem budującym nasze mięśnie jest białko, może ono być wykorzystane jako element energetyczny ale tylko przy niedoborze naszego "paliwa" czyli węglowodanów. Więc nie dopuśćmy do tego aby tak się stało, białko ma budować. Podstawowym elementem i jednostka budulcowa łańcuchów polipeptydowych jest aminokwas. Najlepszym źródłem białka jest ser biały, pierś z kurczaka, tuńczyk. Następnym ważnym składnikiem są tłuszcze które również są w niektórych sytuacjach wykorzystywane do dostarczenia energii ale znacznie rzadziej. Nie jest bez znaczenia z jakiego źródła czerpiemy tłuszcze.
 

W diecie piłkarza preferujmy tłuszcze roślinne nad zwierzęcymi. Polecane są tłuszcze : oliwa z oliwek, olej z pestek winogron. Tłuszcze zakłócają wykorzystywanie przez organizm energii zgromadzonej w węglowodanach, lecz są niezbędne w naszej diecie ponieważ tylko w ich obecności przyswajane są niektóre witaminy.
Następna grupą są witaminy i minerały które w diecie sportowca muszą być dostarczane w zwiększonej ilości  dlatego że przy takim wysiłku aerobowym jakiemu poddany jest piłkarz, wiele cennych składników jest wydalane przez organizm z potem. Szczególnie ważny jest magnez, który ułatwia czerpanie energii z węglowodanów. Najlepszym źródłem witamin i minerałów są owoce i warzywa. Zdecydowanie preferujmy warzywa i owoce w postaci surowej, po ugotowaniu sa one niejako wyprane z witamin i minerałów. Ale często witaminy i minerały z pożywienia nie pokryją naszego zapotrzebowania, tak wiec musimy sięgać po izotoniki, tabletki itd.

 

Następną ważną rzeczą o której musimy pamiętać to woda, którą musimy pić nawet wtedy, gdy nam się nie chce pić , szczególnie jak jest gorąco, sięgajmy po wodę niegazowaną ponieważ będziemy mogli ją wypić łatwiej w większych ilościach niż gazowana, która notabene wypłukuje magnez i podrażnia układ pokarmowy. Pijmy przed, po i w trakcie treningu, pijąc małe łyczki a nie pijąc jednym haustem.

 

 

Zegar

Reklama

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 15

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

Najnowsza galeria

Piast Ożarowice
Ładowanie...